Son Kat veya Zemin Kaplama Örnekleri nelerdir ?

Son kat (zemin kaplaması olarak da bilinir), döşemenin en üst katmanıdır. Yani üzerinde yürüdüğünüz katmandır ve genellikle altındaki döşeme katmanlarına göre oldukça dekoratif bir katmandır. Zemin kaplamaları halı, laminat, fayans, kilim ve vinil içerebilir.

Son Kat veya Zemin Kaplama Örnekleri

Parke zemin
Kirişleri kaplayabilen uzunluklarda geçmişin masif parke döşemesi, daha nadir bir şey haline geliyor. Bazıları 6 veya 8 inç kadar kısa olan çeşitli uzunluklarda emtia döşemesi daha normdur.

Laminat parke
Laminat parke, parkenin toplam yüksekliği diğer işlevleri engellemediği sürece diğer mevcut zemin kaplamalarını kaplayabilir. Yüzer bir zemin olarak, laminat parkenin çıkarılması ve yeni laminat parke ile değiştirilmesi kolaydır.

-Tasarlanmış Ahşap Döşeme
-Tasarlanmış ahşap döşeme , boyutsal olarak kararlı kontrplak işlevselliği ile masif sert ahşabın en iyisini bir araya getiren bir melezdir. Sert ağaç kaplama, tasarlanmış ahşap döşemenin en üst          katmanını oluşturur.

-Levha Vinil Döşeme
-Levha vinil döşeme, bir odanın bir ucundan diğer ucuna, genellikle tek bir sürekli levha olarak uzanır.

-Vinil Karo Döşeme
-Vinil karo döşeme, ultra pürüzsüz bir alt tabakaya dayanan bir zemin kaplamasıdır, böylece alttan gelen tümsekler ve kusurlar döşemenin üstüne telgraf çekmez.

-Lüks Vinil Tahta Döşeme
-Lüks vinil tahta döşeme tıklar ve birbirine kilitlenir (ancak daha ince tipler yapıştırıcı ile birleştirilir).

Karo Döşeme
Seramik veya porselen zemin kaplaması, diğer zemin kaplamalarına göre daha kalıcı olma eğiliminde olan bir zemin kaplamasıdır, çünkü eski karoyu çıkarmak külfetli bir proje olabilir.

halı kaplama
Halı , bir zemin kaplamasının tanımıdır. Hiçbir şekilde tek, homojen bir döşeme elemanı olarak düşünülemez. Halı kaplamanın da çıkarılması ve değiştirilmesi kolaydır.

Aşağıdakiler genellikle gerekli döşeme bileşenleridir, ancak son kat veya zemin kaplamaları değildirler:

-alt zemin
-Altlık
-kontrplak
-Köpük
-Keçe
-Rosin kağıdı
-Çimento levha
-Kirişler
-Kirişler
-Süpürgelikler

Finish Zemin ve Zemin Kaplama Konsepti Nasıl Evrim Geçirdi?
Yalnızca, hala mükemmel durumda olan gerçekten eski evler satın almış olanlar, döşemenin evrimi hakkında ilk elden bir görüşe sahip olacak. O eski evdeki masif parke döşemeyi çıkaracak olsaydınız, yalnızca bir unsur bulabilirdiniz: kirişler. Kirişler, zeminleri desteklemek için zeminlerin altında yatay olarak uzanan yapısal kirişlerdir.

Alternatif olarak, o parke döşemeyi çıkardıktan sonra, parke döşemenin altında sertlik ve çivileme yüzeyi sağlayan daha uzun, dar pürüzlü tahtalardan oluşan bir alt katman bulabilirsiniz.

Her durumda, dekoratif döşeme ve yapısal döşeme aynı şeyin parçalarıdır. Dekoratif döşemeyi yıkmanız gerekirse, belki de sel durumunda, yapısal döşemeyi de yıkmış olursunuz .

Bina bilimi geliştikçe, birden çok katmandan döşeme oluşturma fikri kök saldı. Alt katmanlar, yapısal desteğin büyük kısmını sağlayabilirken, en üstteki katman, dekoratif ancak dayanıklı bir trafik katmanı olabilir.

Ticarileşme de bu değişimin sürmesine yardımcı oldu. 20. yüzyılın başlarındaki Armstrong ve diğer yer kaplama şirketleri, hiç de yapısal olmayan bir zemin kaplama örneği satmaya başladılar: linolyum .

Linolyum ilk olarak 1863’te geliştirilmiş olsa da , döşeme şirketlerinin genel halkın benimseyeceği bir ürün geliştirmesi onlarca yıl alacaktı. Linolyum, zamanı için mucize bir ürün olmaya yakındı. Solmaz, statik elektrik toplamaz, nispeten yumuşaktır. Ama hepsinden iyisi, muşamba biraz çabayla çıkarılabilir ve değiştirilebilir. Bölge kilimleri dışında, bundan önceki birkaç kat bu statüye sahip olabilir.

Döşeme, aşındığında veya sadece ev sahibi farklı bir tarza karar verdiğinde kapatılabilir. Döşeme gerçekten bir kaplama haline gelmişti .

Linolyum, levha vinil, karo vinil ve lüks vinil tahta gibi diğer esnek döşeme türlerine dönüştü. Laminat parke serttir, ancak o da bir zemin kaplamasıdır. Yüzer döşeme olarak laminat parke, alt zemine veya döşeme altına hiç yapıştırılmaz ; sırf boyutu ve ağırlığı onu yerinde ve dengede tutar.

Comments are closed.