Yükseltilmiş döşeme sistemi nedir?

 

Erişim döşeme sistemi olarak da adlandırılan yükseltilmiş döşeme sistemi, betonarme bir döşeme üzerine yerleştirilen yükseltilmiş bir yapısal döşemedir. Yükseltilmiş döşeme sistemi,dikey olarak ayarlanabilen kaideler üzerine monte edilen birkaç panelden oluşmaktadır. Kaideler, örneğin yapıştırıcılar veya mekanik sabitlemeler gibi uygun araçlar kullanılarak beton levha üzerine sabitlenir. Ayrıca, yükseltilmiş döşeme sistemi ile aşağıdaki betonarme döşeme arasındaki boşluk değiştirilebilir ve kaideler ayarlanabilir olduğu için 7,62 cm (3 inç) ila 121,92 cm (48 inç) arasında değişebilir. Ayrıca yükseltilmiş döşeme sisteminin paneli, çelik veya alüminyum kaplı çimento veya ahşap çekirdekten oluşur ve boyutu 60.96cm x 60.96cm’dir. Son olarak, paneller vinil, linolyum gibi çeşitli zemin kaplamaları ile uyumludur.

Genellikle Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri İçin En Uygun Alanlar

Bilgisayar odaları ve diğer bilgi teknolojisi alanları.

Genel açık ofis alanları.

Eğitim ve konferans alanları.

Sergi alanları.

Elektrikli dolaplar, fan odaları vb. dahil olmak üzere ofisler için destek alanları.

Temiz odalar.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemlerine Uygun Olmayan Alanlar

Tasviye Yerlerinde Döşeme

Yükseltilmiş döşeme sistemi doğrudan döşeme üzerine döşemeye uygun değildir. Bunun nedeni, toprak, toprak gazı ve yeraltı suyu ile taşınan ısı, kirletici ve neme karşı korumanın uzun süre sağlanamamasıdır.

Tuvaletler, Duşlar, Banyolar, Bulaşık Yıkama ve Diğer Islak Alanlar
Sıhhi tesisat armatürleri, sızıntı yapabilecek ve korozyon ve bozulma panellerine yol açabilecek bu alanlarda yaygın olarak kurulur.

Mutfak ve Yemek Hazırlama Alanları.

Yüksek nem ve olası dökülen yiyecek ve sıvılar ve sızıntı, bu alanları bu tür döşeme sistemleri için uygunsuz hale getirir.

Laboratuvarlar.

Neme ek olarak kimyasal ve biyolojik dökülme olasılığı ve sıhhi tesisat varlığı, laboratuvarı yükseltilmiş döşeme sistemi için uygun hale getirmez.

Yangın merdivenleri.

Merdiven sahanlıklarının, erişim katının kenarının iyi bir şekilde desteklenmesiyle aynı hizada olması için bitişik yükseltilmiş döşemelerle arayüze ihtiyacı vardır.

Mekanik Ekipman Odaları.

Bu tür odalara örnek olarak hava işleme ekipmanı, soğutucu ve kazan verilebilir. Bu odaların yükseltilmiş döşeme sistemli panellerin bozulacağı ve zarar görebileceği durumların olduğu isimlerinden anlaşılmaktadır. Diğer alanlar arasında Merkezi depolama odaları ve yükleme alanları, çöp odaları , UPS, acil durum jeneratörü ve benzeri odalar ve Çocuk bakımı bulunur.
Yükseltilmiş Döşeme Sisteminin Avantajları

Bu tip zemin sistemi, diyafram boyunca kayma transferi problemini çözer.

Yükseltilmiş döşeme sistemi su geçirmezdir.

Yüksek sismik bölgelerde inşaat maliyetinde azalmaya yol açar.

Yükseltilmiş döşeme sistemi, sıcak hava veya sıcak su ile dağıtılan radyant ısı sistemleri için yüksek termal kütle temel malzemesi olarak hizmet edebilir.

Bu nedenle yükseltilmiş döşeme sistemi ile bir binanın ısıtılması ve soğutulması daha verimlidir.

Beton yüzey, istenildiği gibi, sızdırmazlık, cilalama, damgalama veya boyama ile son zemin kaplaması olarak tamamlanabilir.

Sonuç olarak, zemin kaplaması için kullanılan ekstra kaplama maliyetine artık ihtiyaç duyulmayacaktır.

Yükseltilmiş döşeme sisteminin sunduğu bir diğer avantaj ise akustik izolasyondur.

Yüksek rüzgar tehdidi alanlarında, yükseltilmiş döşeme sistemi, özellikle beton çatı sistemi ile birleştirildiğinde çok katlı binaların yanal direncini ve dayanıklılığını artıracaktır.

Yükseltilmiş Döşeme Sisteminin Yapısal Koşulları Gereksinimleri

Yükseltilmiş döşeme sisteminin aşağıdaki asgari koşulları sağlaması gereken birçok yapısal koşul vardır, aksi takdirde yapı şartnamesinde belirtilmediği sürece kullanılmayacaktır.

11.86KN/m 2’yi destekleyebilmelidir.

4KN nokta yükü taşıması gerekmektedir.

Yükseltilmiş döşeme sisteminin minimum 2.25KN darbe yüküne dayanması gerekir
1000 geçişte 2KN’lik yuvarlanma yüküne (1 tekerlek) dayanmalı ve
Yükseltilmiş Döşeme Sisteminin Sismik Koşulları Gereksinimleri Belirtilen yükseltilmiş döşeme sisteminin aşağıdaki koşullara (asgari olarak) uyması gerekir:
Sismik bölge 3 ve üzeri deprem bölgeleri için, kaidelerin sabitlenmesi için cıvata kullanılması gerekmektedir.

Genellikle imalat, kaidenin sismik bölgeler için uygunluğunu belirtir.

Uzunlukları 30,48 cm’den büyük olan ve 3 ve daha büyük deprem bölgelerinde kullanılan kaideler için çapraz kullanılması zorunludur.

Yükseltilmiş Döşeme Sisteminin Tasarım ve İnşası Sırasında Akustik ve Titreşimle İlgili Hususlar Yürüme veya yuvarlanma yükü ile döşeme panellerinde oluşan darbe sesleri, kaideler üzerinde yastıklı panellerin sönümlenmesini gerektirebilir.

İçi boş paneller bu konuda uygun performans göstermezken, hafif beton, çimentolu malzemeler veya ahşap paneller tatmin edici bir performans gösterecektir.

Zemin altındaki seslerin bir mekandan diğerine iletilmesi söz konusu olabilir.

Bu durumda bölme sisteminden ses iletim zayıflamasının sağlanması gerekecektir.

Titreşim iletimi, makine, transformatör veya diğer kaynaklardan kaynaklanan titreşimi azaltmak için ne üretici ne de tasarım kriterleri tarafından ele alınmaz.

Bu nedenle, böyle bir sorunu çözmek için uzman çağrılmalıdır.

Comments are closed.