YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEMELER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Keşke bu kadar basit olsaydı. Artık aralarından seçim yapabileceğiniz birçok yükseltilmiş erişim katı türü var.

Eski günlerde her şey çok daha basitti. Heck, genellikle kasabada sadece bir oyun vardı ve seçiminiz genellikle sizin için yapıldı.

Bugün farklı bir dünyada yaşıyoruz. Daha fazla seçeneğiniz var ve her zamankinden daha fazla eğitimli olmanız gerekiyor.

Peki, binanız için doğru erişim katını nasıl seçersiniz?

İhtiyacınız olan yükseltilmiş erişim katının türü birkaç faktöre bağlıdır:

Uygulama türü (veri merkezi, perakende, ofis vb.)
Soğutma Sistemi/Hava Dağıtım Kurulumu
Kablolama/Kablolama İhtiyaçları (Yönlendirme ve dağıtım/teslimat dahil)
Ağırlık ve Yük Kapasiteleri
Buraya kadar geldiyseniz, bir erişim katına ihtiyacınız olduğunu zaten bildiğinizi varsayıyoruz. Yükseltilmiş döşemeler, boru tesisatı, teller, kablo, kanal ve hava akışı için yollar oluşturmak için kullanışlıdır.

Erişim Katı Uygulamaları

Yükseltilmiş döşemeler hakkında özel bilgilere dalmadan önce,
yükseltilmiş döşemeden hangi tür uygulamaların fayda sağlayacağına dikkat etmek akıllıca olacaktır:

1-Ofisler

2-Veri merkezleri

3-Çağrı Merkezleri

4-Komuta Merkezleri

5-911 Çağrı Merkezleri

6-Kütüphaneler

Ofisler
Geleneksel olarak, birçok mimar, mülk yöneticisi ve bina sahibi ve işletmecisi, bir ofis alanında yükseltilmiş bir zemin kullanmak konusunda isteksizdi. Bu muhtemelen birkaç nedenden kaynaklanmaktadır, ancak en yaygın neden, bu profesyonellerin çoğunun genellikle birkaç fit yüksekliğindeki geleneksel yükseltilmiş zemin türlerine alışmasıdır. Endüstriyel uygulamalarda oldukça pratik olmakla birlikte, ticari binalar yerden tavana yüksekliği birkaç fit kaybetmeyi göze alamaz.

 

Veri merkezleri
“Yükseltilmiş erişim katları artık datacom odaları için standart bir gereklilik değil” [2] olsa da, yine de göz ardı edilmesi zor olan birçok avantajdan yararlanıyorlar:

1-Yerden Hava Dağıtımı

2-Soğutulmuş Su Boruları

3-Kablo yönetimi

4-Su/Sel Koruması

Yükseltilmiş Döşeme Tipi

Yükseltilmiş erişim zemininin iki genel türü vardır:

Alçak Profil Erişim Katı (Kablo Yönetim Katı)
Standart/Geleneksel Erişim Katları

Alçak profilli bir zemin, endüstrinin tanımladığı gibi, kabloları, telleri ve boruları düzenlemek amacıyla yüksekliği 6″‘den az olan bir zemindir. Zeminin düşük yüksekliği nedeniyle, zeminin altındaki hava akışı endişe kaynağı değildir veya seçenek.

Standart/geleneksel erişim zemini 6 inçten daha yüksek herhangi bir şeydir. Standart yükseklikler genellikle 12 inç veya daha fazladır, bazı katlar 6 fit veya daha yükseğe ulaşır. Bu zeminler, zemin altı kablo yönetimine ve hava akışına izin verir.

Geleneksel Zemin

Standart yükseltilmiş döşemeler genellikle endüstriyel veya kurumsal ortamlarda bulunur. Sağlam, ağır hizmet tipidirler ve teller, kablolar ve borular için geniş alan sağlarlar. Ancak bunun dezavantajı esneklik ve kullanım kolaylığıdır. Yükseltilmiş döşemeler kullanılmaktadır ; orada oturup hiçbir şey yapmıyorlar!

İhtiyaçlarınız bu tür bir sistemi haklı çıkaracak şekildeyse, muhtemelen zeminde bulunan ağır hizmet sistemlerine hizmet verebilecek dış yüklenicilere veya yüksek eğitimli ev personeline sahipsiniz.

 

Geleneksel döşemelerin belki de en büyük sınırlaması, döşemenin altındaki tellere, borulara ve kablolara kolay erişim sağlamamasıdır. Tellerinizi ve kablolarınızı yönetmek istiyorsanız, birkaç erişim zemin panelini (genellikle her biri 35+ libre ağırlığında) çekmeniz gerekir. Ancak aynı anda çok fazla döşeme panelini çekmeyin, çünkü yükseltilmiş döşemenin tamamı stabilitesini kaybedebilir ; Zemininiz yerden birkaç metre yüksekte olduğunda büyük bir sorun!

Düşük Profilli Zemin

Bazı düşük profilli erişim katları, ağabeylerinden daha hafif olsa da, yine de büyük güç derecelerine sahiptir (aşağıda göreceğiniz gibi). Başlıca avantajlarından bazıları, daha az tavan yüksekliği kaplamaları ve saha personelinin kullanmasının çok daha kolay olmasıdır.

Kaldırılacak ağır paneller yok. Üç, dört veya daha fazla ayak aşağı bir açıklıktan düşme endişesi yoktur.

Tabii ki takas, daha az yerden yükseklik olmasıdır. Zeminin altında büyük bir 8″ Soğutulmuş Su hattı çalıştırıyorsanız, paneller, kaideler ve kirişler içeren geleneksel bir erişim zemini ile daha iyi durumda olursunuz.

Ancak, örneğin bir ofis alanı, kütüphane veya perakende mağazası için elektrik kanalı ve veri kabloları kullanıyorsanız, düşük profilli bir zemin tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir.

Kat Yüksekliği

Yükseltilmiş döşemenizin yüksekliği, kısmen mevcut tavan yüksekliği ve bütçe ile birlikte döşeme altı alanı ihtiyacınıza göre belirlenecektir. Daha yüksek zeminler daha pahalıya mal olsa da, ek maliyet düşündüğünüzden şaşırtıcı derecede düşük olabilir.

Yerden Hava Dağıtımlı Geleneksel Yükseltilmiş Döşeme

Konsept ve tasarım aşamalarında , yükseltilmiş döşemenizin yüksekliği, döşemenizin altına döşenecek kablo, tesisat ve boru miktarına ve ayrıca ihtiyacınız olabilecek herhangi bir döşeme altı hava dağıtımına göre belirlenecektir.

Örneğin, bir veri merkezi ortamında yerden hava dağıtımı yapmayı planlıyorsanız, makine mühendisiniz etkili hava akışı için ne kadar zemin yüksekliğine ihtiyacınız olduğunu size söyleyebilmelidir.

Tipik yükseklikler 24″-48″‘dir, ancak bu birkaç faktöre bağlıdır, bunların en azı hava işleyici tipi, fan (santrifüjlü ve geriye eğimli) ve uygulanan herhangi bir hava muhafaza sistemi tipidir.

Erişim zemin yüksekliğiniz yeterli olmalıdır, böylece kablolar, kablolar ve borular tarafından kullanılan alanı çıkardığınızda, hava dağıtımı için hala yeterli zemin yüksekliği kalır.

Bu, yapılması gereken en büyük noktalardan biri, bu yüzden biraz daha konuşacağız. Zemin yüksekliği genellikle tasarım ekibi tarafından sürecin başlarında belirlenir ve diğer esnaflar alan için rekabet eder.

Bir proje tasarım ekibi, mutlak maksimum yükseklik önceden bilindiğinde genellikle daha iyi sonuçlar görür ve gerçek kat yüksekliği, elektrik, mekanik ve BT ekipleri girdi olarak değişebilen dinamik bir değer olabilir.

(Çoğu) Erişim Zeminleri Kısa Olmalıdır – Özellikle Yer Altı Havanız yoksa

12″-24″ zemine sahip kaç tane veri merkezinde bulunduğunu söyleyemem , çünkü bu hava dağıtımı için standart bir minimumdur, ancak zemin tamamen kablolar, kablolar ve borularla dolu!

Açıkçası, bu veri merkezlerinde genellikle daha fazla soğutma ünitesi eklendiğinde daha da kötüleşen ciddi soğutma sorunları vardır.

Altta yatan sorun, yetersiz zemin yüksekliği ve uygun hava akışının olmamasıdır.

Bu nedenle, doğru tasarımın önemini yeterince vurgulayamayız! Ancak, mevcut bir alanınız varsa ve bu sorunlardan bazılarını yaşıyorsanız, veri merkezinizin (veya başka bir alanın) performansını artırmak için hala yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Mevcut döşeme panellerini yeniden kullanırken bir döşemenin yüksekliğini artırmayı içeren yenileme çalışmalarını araştırmak isteyebilirsiniz. Mevcut erişim zemin panellerinin yenilenmesini de içerebilir.

Düşük Profil, Kablo Yönetim Zemini (hava yok, sadece kablolar)

Bina tasarımı ve operasyonlarındaki en büyük trendlerden biri, düşük profilli erişim katlarının kullanılmasıdır. Bunlar, beton kanal açma veya havai kablo yönetimine ihtiyaç duymadan basit, etkili kablo yönetimine izin veren 1,5″-6″ yüksekliğindeki zeminlerdir. CISCA , yakın zamanda, “Kablo Yönetimi Erişim Döşemesini” geleneksel erişim döşemesinden ayrı bir yapı ürünü olarak tanımlayan yeni terminolojiyi benimsemiştir.

Yerden hava dağıtımına ihtiyacınız yoksa (genellikle veri merkezleri, elektrik odaları veya üretim hatları gibi büyük, endüstriyel uygulamalar için) muhtemelen 2 fit veya daha yüksek olabilen geleneksel bir erişim zeminine ihtiyacınız yoktur.

Veri merkezleri dışındaki birçok sektör, kablo yönetimini basitleştirmek için artık düşük profilli zeminler kullanıyor; perakende sektörü , komuta/kontrol merkezleri , çağrı merkezleri ve hatta geleneksel ofis alanı gibi sektörler .

Bu alt katların bir başka avantajı, yerleşik kablo yönetim hendekleri ve çeşitli entegre elektrik döşeme kutularıdır. Bu teknoloji, aksi takdirde hantal bir işi alır ve basit bir tak ve çalıştır meselesine dönüştürür.

Panel Malzemesi

Yükseltilmiş döşeme panelleri, uygulamanıza bağlı olarak yapı malzemelerine göre değişiklik gösterir. Standart panel tipi oldukça uzun bir süredir beton çekirdekli, çelik paneller olmuştur, ancak günümüzde daha fazla seçenek bulunmaktadır. Seçimleriniz şunları içerir:

1-Beton çekirdekli çelik paneller
2-İçi boş çelik paneller
3-Çıplak beton paneller
4-Yüksek mukavemetli polipropilen paneller
5-Ahşap paneller

Geleneksel erişim zeminleri için, çimento çekirdek, çelik paneller genel olarak endüstri standardıdır ve en büyük değişken ağırlık derecesidir. Bu tip panel, düşük profilli erişim zemininde de mevcuttur, bu nedenle ağırlık endişeniz varsa ancak yine de daha düşük profilli bir zemin istiyorsanız, bu sizin çözümünüz olabilir.

İçi boş çelik paneller , geleneksel ve düşük profilli zeminlerde de mevcuttur. Yük değerleri geleneksel çelik ve beton panellerinkilerle uyuşmasa da, hafif ve kolay kullanım özelliklerine rağmen ne kadar güçlü olduklarına şaşırabilirsiniz.

Ancak, düşük profilli erişim zeminleri için birçok durumda yüksek mukavemetli polipropilen paneller kullanılabilir. Bu tür panel konstrüksiyonunun yararı, önemli ölçüde ağırlık tasarrufu, daha kolay kullanım ve daha az çevresel etkidir.

Bazı süper düşük profilli zemin tasarımları (kablo yönetim döşemesi), her panelin köşesinde 4 kaideye dayanmaz.

Bunun yerine, bu paneller, panel başına bir dizi mini kaide kullanarak doğrudan alt zemine dayanır. Bu tip paneller, hafif ve kullanımı kolay olmakla birlikte yüksek ezilme derecesine sahiptir.

Panel Yapımına İlişkin Son Not

Bir panelin gerçek ağırlığının ağır veya hafif olduğundan bahsettiğimi fark etmiş olabilirsiniz ve bunun neden önemli olduğunu merak ediyor musunuz? Sonuçta, zemin döşendikten sonra panellerin ne kadar ağır olduğunun bir önemi yok, değil mi? Tam olarak değil. Binanız sürekli değişim içindedir ve elektrik dağıtım sisteminiz de bir istisna değildir.

Hemen aşağıya indiğinizde, yükseltilmiş döşeme panelleri, tahmin edilenden çok daha sık bir şekilde kaldırılır ve hareket ettirilir .

İster daha fazla kanal veya boru tesisatı işleten bir müteahhit, isterse yeni veri kablolaması yapan kendi kurum içi teknisyenlerinizden biri olsun, zemin panellerinin özel uygulamanız için ağırlık ve yük kapasitelerini karşılarken mümkün olduğunca hafif ve kullanışlı olmasını istersiniz. .

 

Comments are closed.