Yükseltilmiş Döşeme Uygulamaları

En basit haliyle, yükseltilmiş döşeme sistemleri bir binanın mevcut bir katına uygulanan ikinci bir kat olarak tanımlanabilir. Bu sistemlerin benimsenmesinin teknik nedenleri olduğu için günümüzde estetik amaçlı da uygulanabilmektedir. Estetik amaçlı cazibenin başlamasıyla birlikte bu sistemlerin çok farklı modelleri ortaya çıktı. Zemin kat ile yükseltilmiş döşeme arasındaki alan, kabloların ve diğer tesisat elemanlarının geçişi için yeterli alan sağlar. Neme ve korozyona karşı son derece dayanıklı olan bu sistemler uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir. Zeminde bulunan nem ile mücadele etme konusunda yükseltilmiş döşeme sistemleri uygulamak sorunun çözümünde etkili olmaktadır. Bu nedenle başta veri merkezleri gibi yerler olmak üzere tüm nem ile mücadelenin gerekli olduğu mekanlarda tercih sebebi olmaktadır. Hastaneler ve sağlık merkezleri, ticari binalar, alışveriş merkezleri, fabrikalar ve kamu kurumlarında da bu sisteme olan ilgi her geçen gün artmaktadır.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Yükseltilmiş döşeme sistemleri veri merkezleri başta olmak üzere birçok farklı alanda uygulanmaktadır. Yükseltilmiş döşeme sistemleri yapılırken uyulması gereken standart bir yöntem vardır. Bu işlemin aşamaları şu şekilde sıralanabilir:
Yükseltilmiş döşeme sisteminin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için öncelikle planlama yapılması gerekir. Uygulanacak yüzey ölçülerek, 60×60 boyutlarına bölünerek kullanılan sac sayısı belirlenir. Alternatif olarak uygulamada basamak, dren ve pim gibi aksesuarlar kullanılıyorsa yapım sürecinde bu aksesuarlar, planlamada da dikkate alınmalıdır.
Yükseltilmiş Döşeme Sistemi doğrudan zemine uygulandığı için zeminin önceden bu işleme hazırlanması gerekir.

 

Comments are closed.