Yapı Kimyasalları Nedir?

Yapı Kimyasalları Nedir?

Yapı kimyasalları, endüstriyel projeler, konut inşaat projeleri, ticari bina projeleri ve benzeri hemen hemen her tür inşaat projesinde her zaman önemli roller oynamaktadır .
Bu kimyasallar, işlenebilirlik, dayanıklılık vb. gibi çeşitli önemli nitelikleri elde etmek için projelerin çeşitli unsurlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Yapı kimyasalları, dünya çapında çok sayıda üreticiden birçok çeşitte bulunmaktadır.

Yapı kimyasalları, duvar malzemeleri, çimento, beton veya diğer yapı malzemeleri ile inşaat sırasında yapı malzemelerini bir arada tutmak için kullanılan kimyasal formülasyonlardır .

Küresel yapı kimyasalları pazarı şu şekilde kategorize edilir:

Koruyucu kaplama

Yapıştırıcı ve sızdırmazlık maddesi

beton karışımları

Asfalt Değiştiriciler

Yapı kimyasallarının çoğu, yüzey uygulaması, kaplama veya tamir malzemesi olarak sertleştirici olarak kullanılır ve aynı zamanda bir su yalıtım kimyasalı olarak da etkilidir . Aşağıda farklı yapı kimyasalları türleri bulunmaktadır .

1. Beton Sertleştiriciler

Döşeme betonunun daha yoğun ve dayanıklı olması için içine eklenen kimyasallardır. Tozlanmayı azaltmanın yanı sıra genellikle kimyasal direnci, darbe ve aşınma direncini, su geçirmezlik kabiliyetini vb.
geliştirirler. Tüm bunlar özellikle endüstriyel, ticari veya fabrika zeminleri için gerekli niteliklerdir. Nihai olarak kaliteli zemin sertleştiriciler, beton zeminlerin onarım ve bakımını büyük ölçüde azaltır, ayrıca uzun ömürlü olmalarını sağlar ve böylece maliyet etkinliğine de katkıda bulunur.
zemin sertleştiricilersıvı veya katı, metalik veya metalik olmayan olabilir. Metalik zemin sertleştiriciler (katı), iyi derecelendirilmiş demirli agregalardır. Sıvı zemin sertleştiriciler su, silikat vb. bazlı solüsyonlardır. Pigmentli zemin sertleştiriciler ayrıca zemin yüzeylerinin görünümünü de iyileştirir. Zemin sertleştiriciler genellikle üreticinin spesifikasyonlarına göre uygulanır.
Bu yapı kimyasalı Tozlu veya kötü kürlenmiş betonun aşınma direncini 3 kata kadar artırır. Alkali çözeltilere ve petrol solventlerine karşı iyi dirence sahiptir, ancak güçlü asitlere karşı direnci zayıftır.

2. Koruyucu ve Dekoratif kaplama

Koruyucu kaplama , korozyonu engellemek veya önlemek amacıyla başka bir malzemenin yüzeyine uygulanan bir malzeme tabakasıdır . Koruyucu bir kaplama metalik veya metalik olmayabilir.
Koruyucu kaplamalar, çeşitli yöntemlerle uygulanır ve korozyon önlemenin yanı sıra başka birçok amaç için kullanılabilir. Metalik olmayan koruyucu kaplamalarda yaygın olarak kullanılan malzemeler arasında polimerler, epoksiler ve poliüretanlar bulunur.
Metalik koruyucu kaplamalar için kullanılan malzemeler arasında çinko, alüminyum ve krom bulunur. Dekoratif görünüm, yüksek dayanım, yangına dayanıklılık, ısı yalıtımı, ses yalıtımı, erken bitirme, yüksek mukavemet gibi özel gereksinimlerden bir veya bir kaçının karşılamak için sıvaların son katlarında ve ya sıvalı yüzeyler üzerine özel malzemeler kullanılmaktadır.

3. Beton Kürleme

Beton kürleme bileşiği esas olarak mumlardan, doğal ve sentetik reçinelerden ve atmosferik sıcaklıklarda yüksek uçuculuğa sahip çözücülerden oluşur.
Bileşik, taze beton yüzeye uygulandıktan kısa bir süre sonra nemi tutan bir film oluşturur. Beyaz veya gri pigmentler genellikle ısı yansıması sağlamak ve bileşiğin inceleme amacıyla yapı üzerinde görünür olmasını sağlamak için dahil edilir.
Kür malzemesi, sonraki uygulama yapılmadan önce membranın tatmin edici bir şekilde çıkarılabileceği ve ya membranın hizmet verebileceği gösterilmedikçe, pozitif bir bağ gerektiren ilave beton, boya veya karo alacak yüzeylerde kullanılmamalıdır. Daha sonraki uygulama için tatmin edici bir temel olarak.

4. Epoksi Kaplama

Bunlar su veya yağ bazlı solüsyonlar veya solventsiz olabilir. Tek veya iki bileşenli olabilirler. Tek bileşenli epoksi boyalar genellikle yağ bazlıdır.
İki bileşenli epoksi kaplamalar , imalatçılarının öngördüğü oranlarda yerinde karıştırılır ve mükemmel kimyasal ve ısıl dayanım özellikleri, sertlik, dayanıklılık, su geçirmezlik özellikleri vb.
özellikleri sayesinde fabrika, endüstriyel veya ticari bina uygulamaları için oldukça uygundur. solvent içermez Epoksi kaplamalar aynı zamanda döşemelerde dekoratif amaçlı olarak da kullanılmaktadır.

5. Kalıp Ayırıcı Maddeler

Kalıplarda şekillendirilmiş ve oluşturulmuş malzemeleriniz olduğunda kalıp ayırıcı maddeler kullanışlıdır. Kalıp ayırıcı olmadan kalıbınız zarar görebilir ve hatta çıkarma zamanı geldiğinde kırılabilir.
Kalıp ayırıcı maddeler, en yaygın kullanılanı yağ tipi bir baz olmak üzere çeşitli dokularda gelir. Daha önce hiç bir kalıp ayırıcı kullanmadıysanız, bu, nihai pişirme ürününüzü çıkarmak için bir tabağın dibine sıvı yağ veya tereyağı koymaya benzer.
Aşağıda, imalat endüstrisinde en yaygın kullanılan üç tipi ve amaçlarını bulacaksınız.

6. Polimer Yapıştırıcı

Polimer Bağlayıcı Ajan, bir polimer ve kimyasal katkıların sulu bir emülsiyonudur. İç ve dış mekan uygulamalarında beton ve çimento esaslı ürünlerde bağlayıcı olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
Polimer Yapıştırıcı Ajan ayrıca, artan çekme, eğilme ve bağ dayanımlarını geliştirmek için harçlarda ve betonlarda bir polimer modifiye edici olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
Polimer Bağlayıcı Maddenin beton ve püskürtme betonda kullanılması ayrıca klorürlerin ve buz çözücü tuzların nüfuzuna karşı dirençte önemli gelişmeler sağlar.

7. Hazır Sıva

Hazır karışım sıva, fabrikada karıştırılmış/önceden karıştırılmış kum-çimento esaslı bir sıvadır. Genel olarak sahada gerçekleştirilen tüm faaliyetler, herhangi bir sıva için son derece önemli olan, kesiksiz varyasyon ve optimum kum gradasyonu sağlamak için fabrikada kalite kontrollü bir ortamda gerçekleştirilir.
Performansını ve diğer çeşitli özelliklerini iyileştirmek için uçucu kül ve polimerler gibi başka katkı maddeleri de eklenir.
Bunlar genellikle ev inşa etmek veya herhangi bir türden sağlam yapılar yapmak için kullanılır. Bunların dışında, uzun süre sağlam kalacak iki ve ya daha fazla şeyi bir araya getirmenizi gerektiren çeşitli başka amaçlar için de kullanılabilirler.
Model yapmak için hazır karışım alçı da kullanabilirsiniz.

8. Polimer Modifiye Harç

Polimer modifiyeli harç, geleneksel bağlayıcıların bir kısmının polimerlerle değiştirilmesiyle yapılır. Yapışma, tokluk, eğilme veya çekme dayanımı ve kimyasallara karşı direnci içerebilecek özellikleri artırmak için harca polimerler eklenir.
Polimerler, sertleştirilmemiş harcın işlenebilirliğini ve yapışmasını iyileştirmek üzere hareket eder ve genellikle geleneksel harçtan daha az ilave su gerektirir, bu da daha az gözenek ve daha güçlü çimentolar sağlar, ardından su girişini ve tuz geçirgenliğini azaltır.
Polimer modifiyeli harç , genellikle karışıma zaten dahil olan tüm bileşenlerle birlikte ticari olarak temin edilebilir.

9. Su Yalıtım Kimyasalları

Bu kimyasallar, bir yapıyı su geçirmezlik kabiliyetine, özellikle sürekli olarak sıvılarla uğraşan yapılar için gerekli olan bir destek verildiğinde oldukça yararlı olabilir. Bir çok çeşit var. Bunlardan bazıları kristalize su yalıtım kimyasalları,
sıvı akrilik elastomerik su yalıtım bileşikleri, polimer modifiyeli su yalıtım bileşikleri, çimentolu su yalıtım bileşikleri vb.
Yapı kimyasallarının başka türleri ve kullanımları da vardır, ancak bunlar daha baskındır.

 

 

Comments are closed.