PVC’nin diğer malzemelere göre avantajları

PVC, birçok uygulamada ahşap, metal, beton ve kil gibi geleneksel yapı malzemelerinin yerini almaktadır.
Çok yönlülük, maliyet etkinliği ve mükemmel bir kullanım kaydı, 2006 yılında Avrupa PVC üretiminin yüzde 60’ını oluşturan inşaat sektörü için en önemli polimer olduğu anlamına geliyor.

Polivinil klorür, PVC, yapı ve inşaatta kullanılan en popüler plastiklerden biridir. Ahşap, metal, kauçuk ve cam gibi geleneksel malzemelere modern bir alternatif sunduğu için içme suyu ve atık su boruları, pencere çerçeveleri, döşeme ve çatı kaplama folyoları, duvar kaplamaları, kablolar ve daha birçok uygulamada kullanılmaktadır. Bu ürünler genellikle daha hafiftir, daha ucuzdur ve birçok performans avantajı sunar

Güçlü ve hafif
PVC’nin aşınma direnci, hafifliği, iyi mekanik mukavemeti ve tokluğu, bina ve inşaat uygulamalarında kullanımı için önemli teknik avantajlardır.

Kurulumu kolay
PVC, çeşitli stillerde kolayca kesilebilir, şekillendirilebilir, kaynaklanabilir ve birleştirilebilir. Hafifliği manuel kullanım zorluklarını azaltır.

Dayanıklı
PVC, hava koşullarına, kimyasal çürümeye, korozyona, şoka ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Bu nedenle birçok farklı uzun ömürlü ve dış mekan ürünleri için tercih edilen seçimdir. Aslında, yapı ve inşaat sektöründe PVC üretiminin yaklaşık yüzde 85’ini orta ve uzun vadeli uygulamalar oluşturmaktadır.

Uygun maliyetli
PVC, mükemmel maliyet-performans avantajları sağlayan fiziksel ve teknik özellikleri nedeniyle onlarca yıldır inşaat uygulamaları için popüler bir malzeme olmuştur. Bir malzeme olarak fiyat açısından oldukça rekabetçidir, bu değeri aynı zamanda dayanıklılık, kullanım ömrü ve düşük bakım gibi özelliklerle de artırmaktadır.

Güvenli malzeme
PVC toksik değildir. Yarım yüzyıldan fazla bir süredir kullanılan güvenli bir malzeme ve sosyal açıdan değerli bir kaynaktır. Bu aynı zamanda dünyanın en çok araştırılan ve kapsamlı bir şekilde test edilen plastik. Hem ürünler hem de kullanıldığı uygulamalar için tüm uluslararası güvenlik ve sağlık standartlarına uygundur.

Yangına dayanıklı
Diğer plastikler, ahşap, tekstiller vb. dahil olmak üzere binalarda kullanılan diğer tüm organik malzemeler gibi PVC ürünleri de yangına maruz kaldığında yanacaktır. Ancak PVC ürünleri kendiliğinden söner, yani tutuşturma kaynağı çekilirse yanmayı durdururlar. PVC ürünleri yüksek klor içeriğinden dolayı yangın güvenliği özelliklerine sahiptir ve bu da oldukça avantajlıdır. tutuşmaları zordur, ısı üretimi nispeten düşüktür ve alev damlacıkları oluşturmak yerine kömürleşmeye eğilimlidirler.

Ancak bir binada daha büyük bir yangın olursa PVC ürünler de diğer tüm organik ürünler gibi yanacak ve zehirli maddeler yayacaktır.
Yangınlar sırasında yayılan en önemli toksik madde, yangınlardan kaynaklanan ölümlerin %90 ila 95’inden sorumlu olan karbon monoksittir (CO). CO, kokusunu alamadığımız ve çoğu insan uyurken yangınlarda öldüğü için sinsi bir katildir. Ve tabii ki CO, ahşap, tekstil veya plastik gibi tüm organik malzemelerden yayılır.

Comments are closed.