PVC ZEMİN KAPLAMA

PVC zeminler , uzun ömürlü olmaları nedeniyle ekonomik bir çözüm olarak gelir ve bu nedenle hastaneler, okullar, kütüphaneler, süpermarketler, depolar vb.
Yüzey poliüretan kaplama kirin yüzeye yapışmasını engeller ve zeminin temizliğini kolaylaştırır. Homojen PVC döşeme pratik ve ekonomiktir ancak çok yüksek estetik standartları karşılamamaktadır.

Elektrik iletken PVC döşeme, statik elektriği odanın dışına dağıtabilen homojen PVC döşemedir. Bu gibi zeminler insanları bina içine yerleştirilen bilgisayar merkezleri, sürtünme makineleri vb. makinelerin oluşturduğu statik elektrik etkilerinden korur. Elektrik iletken PVC zeminler ayrıca elektro sanayi, tıp, biyokimya ve kimyada kullanılan çok hassas ekipmanları statik elektrikten korur. Avrupa standartlarına göre hastane ameliyathanelerinde ve yoğun bakım ünitelerinde elektrik iletken PVC zeminler döşenmelidir.PVC zeminler, katman katman prensibi ile üretilir . Sıcak zemin olarak adlandırılan köpüklü bir alt tabaka ile veya kompakt PVC olarak adlandırılan köpüklü alt tabaka olmadan olabilirler. Köpüklü tabaka ses ve ısı yalıtkanı görevi görür. Bu tip zeminlerin yüzeyi ya baskı ya da yüzey işlemi (yüzey dokusu) ile tasarlanır. Sürtünme ve aşınmaya karşı direnç, baskılı tasarımlar üzerine PVC kaplamadan yapılan dış tabakanın kalınlığı (aşınma tabakası kalınlığı) ile doğru orantılıdır. Poliüretan son kaplama, yüksek hijyen standartlarına katkıda bulunur.

Heterojen PVC yer döşemelerinin estetik potansiyeli çok geniştir. Heterojen PVC tasarımlarında farklı renk, desen, taş, ahşap, metal, cam taklitleri, farklı boyut ve panel şekilleri, ışıltı vb. Bu tip PVC, diğer döşeme malzemeleri ile kombine edilebilir ve konut, ticari ve endüstriyel alanlarda kullanılır.
Ürün tasarımı genellikle sübjektiftir, ancak vinil zemin kaplamalarının kalitesi belirli standartları karşılamalıdır. En önemlisi ‘ kullanım sınıfı ‘ Avrupa standardı EN 685’tir . Bu standart, döşemeyi trafik türüne ve yoğunluğuna göre üç gruba ayırır:

1. Ev içi kullanım zeminleri
– Az kullanılan alanlar, sınıf 21, örneğin yatak odaları
– Orta kullanımlı alanlar, sınıf 22, oturma odaları
– Yoğun kullanılan alanlar, sınıf 23, giriş hol

2. Ticari kullanım
Mağazalar, ofisler, okullar, hastaneler, sınıf 31, 32, 33 veya 34.

3. Endüstriyel kullanım
Depolar ve üretim alanları, sınıf 41, 42 veya 43. Yüksek kaliteli PVC döşeme, daha kolay endüstriyel koşullar için iyi bir çözüm olabilir. PVC zemin kaplama, aşırı yüksek veya düşük sıcaklıklar, aşırı nem, nem, yağ, ağır ekipman bulunan yerler için uygun değildir…

PVC zeminlerin önemli özellikleri aynı zamanda sürtünmeye, kimyasallara, yangına dayanıklılık, kaymazlık, iyi ses yalıtkanlığıdır…

Vinil döşeme için temel nasıl hazırlanır
Her tür PVC zemin kaplamasının döşenmesi için uygun şekilde hazırlanmış temel, sadece kaliteleri için değil, aynı zamanda estetik görünümleri için de çok önemlidir.
Temel, su yalıtımlı ve kendiliğinden yayılan bileşiklerin kullanılmasıyla elde edilen mükemmel pürüzsüzlükte olmalıdır. PVC zeminler tamamen kuru ve pürüzsüz bir yüzey üzerine kurulur. Sadece iyi hazırlanmış bir temel üzerinde PVC döşeme güzelliğini ve kullanışlılığını gösterebilir.

Son dokunuşlar
Sabır ve sağlam bir el bu adımda kilit faktörlerdir. PVC zemin kaplama, dispersif PVC yapıştırıcılar kullanılarak döşenir. Ek yerleri isteğe bağlı olarak uygun renklerde kaynak bantları ile kaynak yapılabilir. Zemin ve duvarlar arasında geçişler aynı zemin malzemelerinden yerinde yapılabilir veya hazır PVC, MDF veya ahşap süpürgelik kullanabilirsiniz.

Ve bitti! Kolay, rahat ve güvenli bir şekilde adım atın!

Comments are closed.