PVC Döşeme Nedir?

PVC Döşeme Nedir?

Döşemenin adı olan “PVC” döşemeye gerekli özellikleri kazandırmak için döşemenin yapıldığı bir malzeme olan Polivinil Klorür anlamına gelir. Pratik amaçlar için, basitçe Vinil Döşeme olarak adlandırılır.

PVC Döşeme Yapısı

  • Vinil levha döşemenin üç temel kategorisi homojen, dolgulu ve katmanlı kompozittir.
  • Vinil döşeme, üretim sürecine ve polivinil klorür içeriğine göre değişir. Kompozit üretimi, lifli bir arka tabaka ile başlar.
  • Levhayı kaplamak için vinil ve plastikleştirici kullanılır. Bundan sonra sayfa yazdırılır ve muhtemelen kabartılır (baskı katmanı).
  • Daha fazla yeniden kaplama, cilalanmayı önlemek için üst kısmı poliüretan olabilen bir veya daha fazla koruyucu aşınma katmanı ile yapılır.

PVC Döşeme İşlevleri

  • Su geçişine izin vermediği için sac döşeme mutfak ve banyolar için uygundur. Bazı tipler ıslak odalarda kullanılabilir.
  • Kapalı hücreli köpük arkalığı ters çevrilebildiğinden, spor veya dans pisti için uygun olan yaylı bir performans pistinin esneklik profili verilebilir.
  • Bu, beton gibi sorunlu yüzeylere yerleştirilebilecek kalıcı veya taşınabilir bir dans pisti oluşturabilir.

PVC Vinil Kompozisyon Karo

PVC Vinil bileşimli karo (VCT), ağırlıklı olarak ticari ve kurumsal uygulamalarda kullanılan bitmiş bir döşeme malzemesidir.
1980’lerin başından beri satılan modern vinil yer karoları ve levha döşemeler ve değişen kalınlıklarda üretilen renkli polivinil klorür (PVC) yongalarından yapılmış ürünlerin versiyonları En yaygın olanı ısı ve basınçtır.)

Kare veya dikdörtgen şekiller halinde kesilir. Kurulum, dayanıklı kalan özel olarak formüle edilmiş bir vinil yapıştırıcı veya fayans mastiği kullanılarak pürüzsüz, düz bir alt zemine uygulanan yer karolarını veya levha döşemeyi içerir.

Ticari uygulamalarda, bazı karolar genellikle özel malzeme ve ekipman kullanılarak mumlanır ve tamponlanır.
Modern vinil yer karosu, düşük maliyeti, dayanıklılığı ve bakım kolaylığı nedeniyle genellikle yüksek trafikli alanlar için seçilir.

Vinil karolar sürtünmeye ve darbe hasarına karşı yüksek esnekliğe sahiptir ve kimyasal sıyırıcılar ve mekanik cilalama ekipmanları ile tekrar tekrar rafine edilebilir.
Doğru kurulum gerçekleştirildikten sonra, fayanslar hasarlıysa kolayca çıkarılabilir ve değiştirilebilir. Bu karolar estetik bir görünüm sağlamak için çeşitli renk ve desenlerde mevcuttur.
Bazı üreticiler ahşap, taş, terrazzo ve betona çok benzeyen vinil karolar ve yüzlerce farklı desen üretti.

Lüks Vinil Karo

Lüks PVC Vinil Karo (LVT), aşınmayı ve performansı gerçekçi bir şekilde iyileştirmek için eklenen bir katmanla doğal malzemelerin görünümünü taklit eden bir standart değildir.
Ekstra koruma katmanı, genellikle çizilmeye, lekeye ve çizilmeye karşı dayanıklı hale getiren UV ile kürlenmiş üretan ile kaplanmış ağır bir filmdir.
Bazen “lüks vinil karo” terimi, ahşabı taklit eden taş ve seramik kanalları taklit eden ürünler için ayrılmıştır.

PVC Döşeme Avantajları

Kurulumu kolay: zemine basitçe yapıştırıldığı için vinil döşemenin kurulumu gerçekten kolaydır. Kauçuk bazlı yapıştırıcılar yardımıyla beton, ahşap veya diğer herhangi bir temel zemin üzerine sabitlenebilir ve ayrıca soyma ve çubuk tiplerinde de mevcuttur.

Çok yönlü: Boyut, şekil, desen veya baskı olsun, vinil son derece çok yönlüdür ve seçtiğiniz tasarıma göre kişiselleştirilebilir.

Uygun maliyetli: Mevcut desen ve tasarım yelpazesinde çok yönlü olduğundan, pahalı döşeme malzemelerini taklit etmesini istiyorsanız özellikle avantajlı olan diğer döşeme türlerinden çok daha ucuzdur.

Düşük bakım: Döşemenin bakımı kolaydır ve tüm zeminleri temiz ve iyi durumda tutmak için düzenli olarak kapsamlı ve nemli paspaslama şarttır.

Dayanıklı: Bir kez cilalandığında veya sıvı emülsiyonla lamine edildiğinde iyi korunur ve normal trafik veya hafif asitler, alkaliler, sabunlar, deterjanlar vb. gibi kimyasallardan kaynaklanan aşınmaya karşı dayanıklıdır.

Neme dayanıklılık: Döşeme, tamamen su geçirmez hale getiren gözeneksiz bir yüzeye sahiptir. Bu sebeple evin her yerinde kullanılabilir.

Konfor: Yumuşak ve esnek yapısı, üzerinde durmak ve hareket etmek için iyi bir çalışma zemini yapar.  Ayrıca, kazasız olmasını sağlayan yeterli sürtünme sağlar.

Comments are closed.