PVC döşeme avantajları

Sürekli iç mekan yenileme dünyasında, kollarımızı sıvamak ve yaşam alanlarımıza çağdaş bir görünüm kazandırmak çok kolay. Bazen bir odayı tamamen yeni bir şeye dönüştürmek için birkaç öğeye ihtiyacınız olduğu az bilinen bir gerçektir.
İpucu: döşemeyi düşünün! Eski moda evlerde genellikle göze hoş görünmeyen renk şemaları ile modası geçmiş karo döşeme bulabiliriz. Modern ahşap döşemeye yer açmak için karoyu çıkarma fikri korkutucu olabilir, ancak çok az zaman ve çaba gerektiren düşük maliyetli alternatifler de vardır: vinil döşeme mükemmel çözümdür.

PVC döşemenin avantajları
PVC zemin kaplamanın artıları: ucuzdur, ancak aynı zamanda dayanıklıdır, sağlamdır ve yangına dayanıklıdır, dolayısıyla özel ve kamusal alanlar için idealdir. Malzeme bileşimi küf ve nemi engeller, bu nedenle mükemmel bir ısı yalıtkanı olmasının yanı sıra havuzlar ve bahçeler için uygundur.

Alıcı için bir başka avantaj da, onu mevcut zemin kaplamasının üzerine yerleştirebilme olasılığıdır ve kolay kurulum süreci onu mükemmel bir Kendin Yap ürünü yapar.

PVC döşeme, aynı görünümde ancak farklı döşeme yöntemleriyle 4 tipe ayrılabilir: yapıştırılmış döşemeler, kendinden yapışkanlı karolar, serbest döşenen döşeme ve geçmeli karolar vardır. Zemin kalınlığı genellikle 6 ile 20 mm arasında değişmektedir.

PVC döşeme çeşitleri

Modern PVC tasarımları, ahşap, metal, cam veya taş gibi doğal malzemeleri mükemmel bir şekilde taklit ederek PVC zeminleri de göze hitap edebilir. Sentetik polimer polivinil klorürden yapılmış PVC zeminler, kamusal ve ticari alanların yanı sıra özel alanlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun nedenleri, tasarımcıların imkanları kadar pratik niteliktedir.

PVC kullanım sınıfı

Ürün tasarımı genellikle sübjektiftir, ancak vinil zemin kaplamalarının kalitesi belirli standartları karşılamalıdır. En önemlisi “kullanım sınıfı” Avrupalı standardı EN 685’tir. Bu standart, döşemeyi trafiğin türü ve yoğunluğuna göre üç gruba ayırır:

1. Evsel kullanım katları

– Düşük kullanımlı alanlar, 21. sınıf, örneğin yatak odaları

– Orta kullanımlı alanlar, 22. sınıf, oturma odaları

– Yoğun kullanımlı alanlar, 23. sınıf, giriş koridoru

2. Ticari kullanım

Mağazalar, ofisler, okullar, hastaneler, 31, 32, 33 veya 34. sınıflar.

3. Endüstriyel kullanım

Depolar ve üretim alanları, sınıf 41, 42 veya 43. Yüksek kaliteli PVC zemin kaplaması, daha kolay endüstriyel koşullar olarak adlandırılan durumlar için iyi bir çözüm olabilir. Aşırı yüksek veya düşük sıcaklıklar, aşırı nem, rutubet, gres, ağır ekipman bulunan yerler için PVC zemin kaplama uygun değildir…

PVC zeminlerin önemli özellikleri aynı zamanda sürtünmeye, kimyasallara, yangına, kaymazlık özelliklerine, iyi bir ses yalıtkanlığına…

Vinil döşeme için temel nasıl hazırlanır

Her tür PVC yer döşemesinin döşenmesi için uygun şekilde hazırlanmış temel, sadece kaliteleri için değil, aynı zamanda estetik görünümleri için de çok önemlidir.
Temel, kendinden yayılan bileşikler kullanılarak elde edilen su yalıtımlı ve mükemmel pürüzsüz olmalıdır. PVC zeminler tamamen kuru ve pürüzsüz bir zemin üzerine döşenir. Sadece iyi hazırlanmış bir temel üzerinde PVC döşeme güzelliğini ve kullanışlılığını gösterebilir.

Son dokunuşlar

Sabır ve sabit bir el bu adımda kilit faktörlerdir. PVC yer döşemesi, dispersif PVC yapıştırıcılar kullanılarak döşenir. Ek yerleri isteğe bağlı olarak uygun renkteki kaynak bantları ile kaynatılabilir. Zemin ve duvarlar arasındaki geçişler aynı zemin malzemelerinden yerinde yapılabilir veya hazır PVC, MDF veya ahşap süpürgelik kullanabilirsiniz.

Ve bitti! Kolay, rahat ve güvenli bir şekilde adım atın!

Comments are closed.