Okul Zemin Döşemesi

Doğru okul zeminini seçmek kolay bir seçim olmalıdır. Tek bir dekora uyan tek bir çözüm bulunmamakla birlikte, iyi görünen ve kullanışlı zemini seçmenize yardımcı olacak beş önerimiz var.
1. Ömür
İdeal olarak, okul tesisleriniz için seçtiğiniz zemin ne kadar uzun sürerse, iyi zemin sağlam bir garanti ile desteklenmelidir. Öyleyse, bu seçimi yaparken en önemli sorular şöyle olmalı: Aşınma ve yıpranmayla başa çıkabiliyor ve yoğun kullanımda güzel yıllar geçirebilir mi? Üretici ne tür bir garanti veriyor?

Her döşeme türünün dayanıklılığını öngören temel performans özelliklerini öğrenin. Döşemeniz ne kadar dayanıklı olursa, o kadar uzun yıllar kullanışlı olur. Güçlü bir garanti ve zeminin hasarlı kısımlarını (modüler bir sistemde olduğu gibi) bireysel olarak değiştirme kabiliyetine sahip olun ve uzun vadeli bir yatırımınız olsun. Uzun yıllar kullanım için yenilikçi zemin kaplama tasarımları olan karo halı ve yükseltilmiş döşeme kaplamalarını  tercih edebilirsiniz.

2. Kurulum

Zaman çizelgenizin dışında göz önünde bulundurmanız gereken çok şey olmadığını düşünebilirsiniz. Sonuçta, özellikle de büyük bir proje ise, kurulumu tamamlamak için profesyonelleri işe alıyorsunuz. Ancak, kurduğunuz zemin döşemesi genel maliyetlerinizi önemli ölçüde etkileyebilir.

Yumuşak veya sert olsun, desen eşleştirmesi veya yönlü kurulum gerektiren herhangi bir döşeme daha fazla kurulum atığı yaratacaktır. Bu uygulamalar bütçenizi etkilemektedir. Modüler ve özellikle yönsüz modüler ürünler daha hızlı kurulur ve çok daha az atık oluşturur.

Karo halı veya yükseltilmiş döşeme sistemleri de kısa ve uzun vadede zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Zemin hazırlığına gerek yok, kuruma süresi gerekmiyor, tutkal kokusu yok ve çok daha az karışıklık var. Ayrıca, hasar görmüş karoların seçici olarak değiştirilmesi, şirket içi personel tarafından kolayca yapılabilir. Kolayca değiştirilemezse modüler döşemenin bir anlamı yoktur.

3. Bakım

Sert ve yumuşak yüzeylerin farklı bakım ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, değerlendirme sürecinde uzun vadeli bakım maliyetlerini dikkate almak önemlidir. Elinizde ne tür donanımlar var? Her gün döşemeye ne kadar zaman ayırabilirsiniz?

Halı gibi yumuşak zeminler genellikle günlük vakumlama gerektirir ve periyodik restoratif temizlik ile leke temizliği gerekir. Aynı şekilde, LVT ve benzeri zeminler süpürme ve nemli paspaslama ile korunabilir. Endişelenecek şeyler listenize zemin eklememelisiniz. Yüksek bakım gerektiren döşemelerden kaçınmak (mumlama ve cilalama gerektiren VCT gibi) bütçeniz ve tesis personeliniz için daha iyi olacaktır.

4. Akustik

Sınıftaki gürültülü dikkat dağıtıcıdır hem öğrenciler hem de öğretmenler için sonuçları etkileyebileceğini zaten biliyorsunuz. Uygun akustik yer döşemesi ile okul döşeme bu konuda size yardımcı olabilir. Halı gibi yumuşak yüzeyler, emici seste en iyisi olsa da, akustik arkalıklı LVT yer kaplaması gibi bazı esnek seçenekler okul binalarını nispeten sessiz tutabilir.

Nihayetinde, bireysel mekanların nasıl kullanıldığını düşünmek seçtiğiniz akustik döşemeyi belirleyecektir. Koridorda bırakmaya karar verdiğiniz şeyler, derslikler veya idari ofisler için belirlediğinizle aynı olmayabilir. Ancak, bina boyunca iletilen gürültü miktarını en aza indirmek, seçtiğiniz kat ne olursa olsun, bir kazançtır.

5. Sürdürülebilirlik

Seçtiğiniz döşemenin çevresel etkisini düşünmek eşit derecede önemlidir. Ne de olsa, çevre için neyin iyi olduğu genellikle öğrenciler, öğretmenler ve idareciler için iyidir. Ve eğer okulunuzun kendi sürdürülebilirlik hedefleri varsa, en çevre dostu döşemeyi seçmek size ulaşmada bir adım daha yaklaşacaktır.

Okulunuz için en iyi zemin çözümünü değerlendirmek zor olmak zorunda değildir. Dayanıklılığı, sürdürülebilirliği ve refahı ön planda tutmak, seçeneklerinizi perspektif içine koymanıza ve okulunuz ve onu her gün kullananlar için doğru seçimi yapmanıza yardımcı olabiliriz.

Comments are closed.