Ofis Tasarımınız İle Ofisteki İç Mekan Hava Kalitesini Arttırmanın 4 Yolu

Kötü iç mekan hava kalitesi, bina kullanıcılarının solunum sorunları, yorgunluk ve alevlenmiş alerjiler dahil olmak üzere bazı sağlık şikayetlerine yol açabilir. Ama asıl iç mekan hava kalitesinin düşük olmasına neden olan nedir? Ve ofisinizin hava kalitesini artıracak şekilde ve ardından da bina kullanıcılarının sağlığını ve sıhhatini nasıl tasarlar ve düzenlersiniz?

KÖTÜ İÇ HAVA KALİTESİNİN SEBEPLERİ NEDİR?

İç mekan hava kalitesinin düşük olmasına katkıda bulunan birkaç faktör vardır bunlar:

  • Küf, bakteri ve alerjenler gibi mikrobiyal kirleticiler.
  • Uçucu organik bileşikler, ikinci el duman ve temizleme kimyasalları gibi kimyasal kirleticiler.

Kötü iç mekan hava kalitesi alerjileri tetikleyebilir ve solunum problemlerine sebep olabilir.

İÇ HAVA KALİTESİNİ ARTIRMANIN 3 YOLU

İç mekan hava kalitesi, bina kullanıcılarının sağlığı ve refahı üzerinde böyle bir etkiye sahip olduğu için, hava kalitesinin iyileştirilmesi, sağlık bilincine sahip tasarımcılar, mimarlar ve tesis yöneticileri için birinci öncelik olmalıdır.

Neyse ki, bina tasarımınızı ve bakımınızı kirletici maddeleri önemli ölçüde azaltma ve bina sakinleri için iç mekan hava kalitesini iyileştirme fırsatı sunan bazı basit değişiklikler yapabilirsiniz.

1) UÇUCU ORGANİK BİLEŞİKLERİN AZALTILMASI

Uçucu organik bileşikler (VOC); boyalar, temizlik ürünleri ve hatta bazı döşeme yapıştırıcı türleri dahil olmak üzere yaygın yapı ürünlerinde bulunabilir. VOC; göz, burun ve boğaz tahrişine, baş ağrısına ve mide bulantısına sebep olur. Hatta organlara ve merkezi sinir sistemine zarar verebilir.

2) HAVALANDIRMA SİSTEMİNİZE BAKIN

İyi bir iç mekan hava kalitesini korumak için bakımlı bir havalandırma sistemi gereklidir.

Uygun bakım olmadan, havalandırma sisteminizdeki filtreler tıkanabilir ve sistem havayı en düşük seviyede, optimum düzeyde dolaştıracak veya filtreleyecektir. Bu da alerjenlerin ve diğer hava alabilir partiküllerin olması gerektiği kadar filtrelenmemesi anlamına gelir. Bu nedenle, havalandırma sisteminiz için düzenli bir bakım programını uygulamak ve bunlara bağlı kalmak gerekir.

3) SERT YÜZEY DÖŞEME ÜZERİ HALI SEÇİN

Halı, zayıf iç hava kalitesine katkıda bulunma ve alerjileri ve diğer solunum tahrişlerini şiddetlendirme konusunda ün sahibidir. Bununla birlikte, çalışmalar sert bir zemindeki solunum bölgesinin halı kaplı zemindeki havadan yaklaşık 9 kat daha fazla hava alabilen partikül içerebileceğini göstermektedir.

Bu nedenle, popüler inanışın aksine, halı lifleri alerjenleri ve diğer hava alabilir parçacıkları hapsederken, bunları normal düzeyde vakumlama ile temizlenene kadar zemin seviyesinde ve solunum alanından uzak tuttuğundan, iç mekan hava kalitesini iyileştirmek için en iyi döşeme seçeneğidir.

 

Comments are closed.