Ofis Tasarımında Yer Kaplama Trendleri

Arada sırada etrafa bir göz atmak iyi bir fikir. Elbette, başınızı aşağı doğru eğip rahat bir şeritte çalışmaya devam edebilirsiniz – ama sonra tekrar bakarsınız ve manzara gerçekten değişmiştir. Her ne kadar bu belirli an, sismik bir kayma beklediğimiz zamanlardan biri olarak bizi vurmasa da, ufukta her zaman yeni fikirler vardır. Gördüğümüz şeylerden birkaçını ele alalım ve ofis tasarımında daha fazlasını görmeyi umalım.

İKİ TREND, BİRLİKTE GELİYOR

Fikir, daha işbirlikçi, daha az resmi yapısı ile açık ofis planının faydalarını korumak ve yine de sessiz bir yer arayan bir çalışanın gidebileceği yerler sağlamak. Belki de hassasiyet gerektiren tek bir göreve odaklanmanız ve konsantre olmanız gerekir. Bunu yapabilmelisiniz. Farklı iş türleri farklı ortamlar gerektirir. İş arkadaşlarınızla yaratıcı bir ilişki kurmayı, yalnız yoğunlaşma için bir yer, hatta kısa bir mola ve dinlenmek için oturacak bir yer olsun  ister istemez en iyi ofis tasarımı bu etkinliklerin tümünü gerçekleştirebilmelidir.

Sonuç olarak, bu tip ideal bir ofis için mimari ve iç tasarım daha büyük ve daha küçük alanlar içermelidir. Daha yüksek veya daha sessiz etkinlikler için alanlara ve çok çeşitli büyüklükteki grupları barındırabilecek bölgelere ihtiyacı vardır. Mobilya ve malzemelerin seçimi muhtemelen mekanların kendileri kadar geniş bir yelpazede değişecektir. Sert ve yumuşak yüzeylerin kullanımı sayesinde aynı zamanda farklı zemin kaplamaları, karo halı döşemeleri ve aydınlatma, tavan seçenekleri. Sonuçta, bu alanların insanların eldeki görevin ihtiyaçlarına uygun bir yer bulmalarına izin verecek şekilde donatılması gerekir.

En ilgi çekici olanı, doğa ile temasın ruh hali ve refah üzerinde olumlu etkileri olduğudur. Mutlak konsantrasyon ile yardımcı olur. Verimliliği artırabilir. İşverenler ve çalışanlar için bu açık bir kazan-kazandır. Sağlıklı yaşam odaklı bina standartlarının, insanları mola vermeye teşvik eden tasarım seçimlerini ve işyeri kültürlerini benimsemesinin büyük bir nedenidir.

İyi bir çalışma ortamı için akustik önemlidir. Bir mekanda sesin yankılanma zamanını azaltmak sakinlik ve samimiyet duygusunu arttıracaktır. Etrafında yürüme sesi olan büyük bir odanın bir ağaçlık bahçede oturma hissini karşılaştırdığını düşünün. Bir oda hissine doğallık katmanın birden fazla yolu var. Bitkiler, malzeme seçimi ve renk, ses akustik yer kaplaması bunların her biri çok bir yaklaşıma katkıda bulunabilir.

Bu çalışma ortamlarının sağlanmasında yer kaplaması çok önemlidir özellikle karo halı ve yükseltilmiş döşeme örnekleri iyi sonuçlar vermektedir.

Ve elbette, işyerinde teknoloji her zaman artıyor – 2019’da bir değişiklik görmesi pek mümkün değil.

Sizi bununla bırakacağız: İşyeri tasarımındaki eğilimlerin çoğu, refah çevresinde merkezli insancıl düşünceyi içerir. Zihinlerimiz ve bedenlerimiz en iyi şekilde nasıl çalışır? Sonuçta, hepsi bu kadar karmaşık değil. Kendimizi iyi hissettiğimizde – zihinsel ve fiziksel olarak – genellikle elimizden gelenin en iyisini yaparız. Bu sonuçları destekleyen herhangi bir ofis çalışan bir ofisdir.

Comments are closed.