Ofis Halısını Temizlemek için 4 ipucu

Ofis Halısını Temizlemek için 4 ipucu

1) BİR BAKIM PLANI OLUŞTURUN

Doğru temizleme yöntemini seçmek kadar, yerinde düzenli bir temizlik ve bakım planı yapılması da önemlidir.

Bakım planınızı planlamak için yapmanız gereken ilk şey ofis alanınızı belirlemek ve alanın farklı bölümlerindeki farklı ayak trafiği seviyelerini işaretlemektir. Daha sonra bunu bir trafik ışığı sistemiyle kategorize edebilirsiniz:

  • Yüksek trafik alanları – kırmızı
  • Orta trafik bölgeleri – sarı
  • Düşük trafik alanları – yeşil

Buradan, her alanın ne sıklıkta temizlenmesi gerektiğini hesaplayabilir ve ofisiniz için bir bakım programı oluşturabilirsiniz.

2) VAKUMLAMA

Halınızı düzenli olarak süpürmek, halınızın ömrünü uzatmak ve görünüm tutuşunu arttırmak için en önemli faktördür.

Ofisinizde yoğun trafik bulunan alanlar (kırmızı bölgeniz) günlük olarak temizlenmelidir. Orta dereceli trafik bölgeleri için, bu haftada iki veya üç kere azaltılabilir ve düşük trafik bölgelerinde haftada sadece bir veya iki kere vakum yapabilirsiniz.

Bu bir kılavuzdur. Eğer ofisiniz bütün alandaki ayak trafiği ortalamadan daha yüksek seviyede ayak trafiği bulunuyorsa, daha sık vakumlanması gerekebilir.

3) DERİN TEMİZLİK

Düzenli vakumlama halınızda ki kir ve kalıntıların % 80’ini kaldırabilir, ancak mevcut en iyi elektrikli süpürgeyle bile %100’ünü temizleyemezsiniz.

Artık % 20 ile ilgili problem, bu kir ve kalıntının halınıza taşlanması ve halının görünümünü bozan, zımpara kağıdı gibi halı liflerinde yıpranmaya başlamasıdır.

Yüksek trafik alanlarının aylık olarak derinlemesine temizlenmesi gerekir, orta trafik alanlarının yılda üç, dört kez derinlemesine temizlenmesi gerekir ve düşük trafik alanlarının yılda bir veya iki kez derinlemesine temizlenmesi gerekir.

4) DÖKÜLMELERLE İLGİLİ BİLGİ

Karo halıların çoğu, halıyı lekelenmeye ve kirlenmeye karşı korumak için yerleşik leke direncine sahiptir. Halıya sızan dökülmeleri önler, böylece oldukları gibi kolayca temizlenebilir. Ancak, bu yöntemler mükemmel değildir.

Eğer büyük bir ofisiniz varsa, tüm dökülenleri derhal temizleyemezsiniz. Bazı dökülmeler diğerlerinden daha kötü olacaktır. Tıpkı bir fincan kahve dökmek yerine, sadece birkaç damla dökmek yerine. Çalışanlarınızı küçük dökülmeleri olur olmaz temizlemeleri için teşvik etmelisiniz ve büyük dökülmelerle başa çıkmak için yerinde bir temizleme işlemi yapılması gerekir, çünkü bunlar geniş lekelere neden olur.

Comments are closed.