Karo Halının Tarihçesi

On dokuzuncu yüzyılın ortalarında, Amsterdam’ın hemen dışındaki Hollanda da, Heuga adında küçük bir işletme, hayvan derisi bisiklet koltuk kılıfları üretti. İğne baskı makinesini kullanarak daha geniş bir kumaş yapmak için, yerel kesim evlerinin atık yan ürünlerinden yapılan at ve domuz kılından iplik kullanarak deney yaptılar. Bisiklet koltuklarını bu kumaştan kesmeye devam ettiler ama aynı zamanda kilim ve geniş halı yapımına da devam ettiler. Atığın ortadan kaldırılması için şirket, ellerinden geldiğince ürünü kullanmakla ilgileniyordu. Bu düşünce sürecinden, daha dayanıklılık ve sertlik kazandırmak için Asfalt (Bitüm) ‘ün kumaşlarını destekleyerek deneylerini denediler.

 

Asfalt, ısıtıldığında zımbalanmış kumaşın arkasına yayılan, daha sonra soğutulduğunda kolayca kesilen doğal bir üründür. Bu ürün daha sonra kutulara paketlenebilecek olan kareler halinde kesmek için idealdi. Bitüm arkalık, bu tür döşemeleri, normal halıların sert ve aşırı aşınmaya maruz kaldığı ticari alanlar gibi ağır yer altı alanları için mükemmel bir seçim haline getirmiştir. Kutulu ürünle ulaşım basitleştirildi ve popüler bir seçenek haline geldi. Bu “halı kareler” (veya halihazırda bilindiği gibi karo halılar), kesim kenarı malzemelerinde rulo üzerinde geleneksel halıya göre daha az atık üretmiştir. Ayrıca, kullanım kolaylıklarından dolayı Avrupa’da ev mülklerinde kullanım için popüler hale geldiler.

 

1940’ların sonlarında sentetik iplikler piyasaya sürüldüğünde, şirket artık tedarikinin kısıtlı olduğu hayvan kıllarını kullanmakla sınırlı değildi. Ne yazık ki, bu erken sentetik iğne delikli karo halıların bir dezavantajı vardı. Soğuk olduklarında büzülür, sıcak olduklarında genişlerler. Bu sıkıntı teknolojide daha fazla gelişme sonunda ortadan kaldıracaktır.

 

10 yıl sonra, ABD’de Collins ve Aikman adlı bir şirket, vinil yastıklı bir halıyla, halı üretmekle karo halılarına mantıklı bir ilerleme sağladı. Aynı dönemde, ABD’nin en güçlü tekstil şirketlerinden biri olan Milliken, Callaway adlı bir halı üreticisi satın aldı. Milliken, çalışanlarından biri olan Ray Anderson’ı Avrupa karo halısının üretim teknolojisini araştırmak üzere Avrupa’ya gönderdi. Tavsiyesine göre, ABD haklarını Fusion Bonding adı verilen ve bireysel iplik yığınlarını bir destek malzemesine yapıştırmak için oldukça gelişmiş bir yöntem olarak satın aldı. Bu yöntem icat edildi ve İngiltere’de bir karo halı üreticisi olan Debron tarafından patentlendi.

 

Ray Anderson, Milliken’i terk etti ve yatırımcıların yardımıyla kendi halı şirketi Georgia Uluslararası Halıları olarak kurdu. Füzyon ile yapıştırılmış karo halılarını satarak hızla büyüdüler ve daha sonra Interface olarak tanındılar. 1970’lerin başında Avrupa’da, Heuga, karo halıların ana kitleye ulaştıran başarılı bir TV reklam kampanyası başlattı. Bu şirketler, yetmişli ve seksenli yıllarda ABD’de karo halıların pazarına yöneldi ve sonuçta bağlı füzyondan gelen tepeli yüzeylere geçildi. 1988 yılında, Heuga, karo halılarını ABD’de sattıktan sonra Interface tarafından satın alındı.

 

Sonraki yıllarda, ticari ofis alanları olağanüstü bir şekilde büyüdü. Gökdelen ofis yapıları, üniversiteler ve işletme binaları. Karo halıları, bu tür yapıların büyümesinde son derece önemlidir ve bu sayede döşemenin taşınması ve depolanması kolaydır. Bu nedenlerden dolayı, karo halılar ticari sektördeki zemin kaplamaları için ilk tercih olmaya devam etmektedir.

Comments are closed.