Kauçuk Zemin Nedir ?

Kauçuk, ticari, yüksek trafikli ortamlar için onu son derece popüler bir döşeme seçeneği haline getiren çeşitli doğal avantajlarla birlikte gelir. Ve şimdi kauçuk zemin kaplaması geniş bir renk, desen ve doku yelpazesinde mevcut olduğundan, bu malzeme aynı zamanda konut iç ve dış uygulamalarında da kendine yer buluyor. Tipik olarak 12 inç, 24 inç ve 36 inç karelerde gelen karo ürünleri, özellikle DIY’ciler için uygundur. Ancak, bu avantajlar, döşemeniz hakkında nihai bir karar vermeden önce anlaşılması gereken bir dizi dezavantajla dengelenir .

Kauçuk Zemin Satın Alma: Stil ve Seçenekler
Kauçuk döşeme, esnek bir döşeme türüdür ve en belirgin avantajları burada yatmaktadır. Vinil ve muşamba gibi diğer esnek malzemeler gibi, kauçuk döşeme de spor salonları, bodrum katları , dinlenme odaları, oyun odaları, çamaşır odaları ve kullanım alanları gibi zorlu ortamlar için uygun, dayanıklı, temizlemesi kolay bir yüzey sağlar.

Kauçuk karo döşemenin döşeme pazarında bir niş temsil ettiğini söylemek doğru olur. Bu, diğer büyük döşeme malzemelerine göre çok daha az sayıda üretici ve bayi ve dolayısıyla daha az seçenek olduğu anlamına gelir. Kauçuk döşeme ayrıca tipik evde daha az uygulamaya sahiptir. Aktivite alanları için olduğu kadar, çoğu kauçuk zemin kaplaması, yaşam alanı için doğru görünüme ve hisse sahip değildir (en azından çoğu insan için).

Şunu da belirtmekte fayda var: Sonunda yok olmasına rağmen, konu kauçuk zemine geldiğinde bölgeye ayrı bir koku gelir ve bazı ev sahipleri bunu tatsız bulur. Koku, doğal kauçuk ürünlerinde daha belirgindir ve sentetik kauçuk formlarında daha az belirgindir.

Bakım ve onarım
Kauçuk zemin kaplamanın bakımı çok kolaydır . Kauçuk zeminlerin temizlenmesi genellikle nemli bir paspastan fazlasını gerektirmez (asla ıslak değildir). Bir temizlik ürünü kullanıyorsanız, sert deterjanlar bazı zeminlere zarar verebileceğinden önce üreticiye danışın. Sentetik kauçuk döşeme, genellikle doğal kauçuktan daha leke tutmaz. Bazı türler, hasara ve renk bozulmasına karşı daha dayanıklı hale getirmek için suda çözünür bir cila ile cilalanabilir, ancak cila, kendi bakım ihtiyaçlarını bulundurarak periyodik olarak soyulmalı ve yeniden uygulanmalıdır.

Kauçuk zemin kaplama, çoğu leke maddesine karşı dirençli olsa da, yüzeyinin rengini bozabilecek birkaç malzeme vardır. Güçlü deterjanlar ve aşındırıcı temizleme sıvıları özellikle kauçuk zeminlere zarar verebilir. Kauçuk zemin ayrıca gres ve yağ ile lekelenebilir – bu, herhangi bir ciddi ev şefinin mutfaklarında kullanmadan önce duraklaması gereken bir dezavantaj.
Tasarım
Kauçuk zemin kaplamanın görünümü, dekorasyon hedeflerinize bağlı olarak bir avantaj veya dezavantaj olabilir. Uzun yıllar boyunca, kauçuk döşeme stili seçenekleri büyük ölçüde cilalı siyah veya arduvaz grisinde durdu, ancak bugün madeni para, yaprak ve elmas plaka dokuları dahil olmak üzere çok çeşitli renk ve dokular arasından seçim yapabilirsiniz. Bazı türler ahşap döşeme veya seramik karoyu bile taklit eder. Gelişmelere rağmen, kauçuk döşeme hala vinil veya muşamba kadar çok renk ve tasarım seçeneği sunmuyor ve “ahşap görünümlü” malzemeler gerçeğine hiç benzemiyor.
Kauçuk Zemin Montajı
Kauçuk karolar, kurulumu en kolay döşeme malzemeleri arasındadır. Bazı karo ürünleri birbirine kenetlenen kenarlar kullanırken, diğerleri karoları bir arada tutan kenar pimleri sistemi kullanır. Fayanslar keskin bir bıçakla kolayca kesilir. Ayrıca, yapıştırmalı kauçuk karolar da mevcuttur, ancak bunlar, montajı daha karmaşık olduğu için DIY’ciler için daha az yaygındır.

Çoğu kauçuk döşeme, malzemenin hem üst hem de alt yüzeylerinde nemden kaynaklanan hasara karşı oldukça dayanıklıdır. Yine de; bodrum gibi zeminin altına kuruyorsanız, alttan nemin sızmasını önlemek için bir buhar bariyeri eklemeniz gerekebilir. Bazı kauçuk yer karoları, ıslak ortamlar için uygun olmaları için özel olarak işlenir.

Kauçuk döşeme karolarının kendileri suya dayanıklı olabilir, ancak kurulu döşeme, suyun alt zemine geçmesine izin verebilecek dikişlerle yüklenir. Bu, her tür esnek yer karosu için geçerlidir – nem girişine karşı güvenilir bir şekilde sızdırmaz hale getirilemez. Bu nedenle, duş veya küvetli banyolar gibi çok ıslak alanlar veya en azından duş veya küvetin etrafındaki alan için mükemmel bir seçenek değildir. Bu alanlarda kauçuk döşeme kullanmak istiyorsanız sac ürünler daha iyi bir seçim olacaktır.
Konfor ve Kolaylık
Kauçuk zemin kaplamanın belki de en yaygın olarak lanse edilen yararı, çeşitli koşullar altında güçlü, sert ve esnek olmasıdır. Kullanılan karo tipine ve döşendiği ortama bağlı olarak, uygun şekilde bakımı yapılmış bir kauçuk zemin 20 yıl veya daha fazla dayanabilir.

Dayanıklılığına rağmen, kauçuk zemin yumuşaktır. Bu, egzersiz odaları ve oyun odaları için bu kadar popüler olmasının başlıca nedenlerinden biridir. Genel olarak, döşeme ne kadar kalınsa, o kadar yumuşak olacaktır. Bazı kauçuk döşeme türleri, kumaş, mantar veya köpük-kauçuk sırttan yastık eklemiştir. Bu esneklik, kauçuk zemini üzerinde yürümek için çok sessiz hale getirir. Topuklar tıkırdamaz ve düşen nesneler çoğu sert yüzeyli zeminde olduğu gibi çınlamaz ve tıkırdamaz.

Öte yandan, pürüzsüz, dokusuz kauçuk karolar ıslandığında kaygan olabilir. Zemin cilalanmış ve cilalanmışsa bu sorun daha da kötüdür. Bu sorun en çok pürüzsüz kauçuk karolarda belirgindir; yüzey dokusu olan ürünler daha az hassastır.

Kauçuk döşeme, zeminlere ölçülebilir bir R-değeri iyileştirmesi ekler. Enerji faturaları azalır. Karşılaştırıldığında, seramik karonun R değeri 1.0, geri dönüştürülmüş kauçuk zemin kaplaması ise 2.2 R değeriyle gelir.

Comments are closed.