Döşeme, Çalışan Verimliliğini Nasıl Etkiler

DÖŞEME, ÇALIŞAN VERİMLİLİĞİNİ NASIL ETKİLER

Çalışanlarınız, çalışma günlerinin çoğunu bir ofis ortamında geçirirler ve iş yerinizin tasarımı performanslarını büyük ölçüde etkiler. Bugün, döşeme seçiminizin çalışanlarınızın verimliliğini artırması için üç yol sunuyorum.

1) GÜRÜLTÜ SEVİYELERİ

İş yeri gürültüsü ile çalışanların önemli bilgileri hatırlama ve hatta temel aritmetik işlemleri yapma yeteneklerini sınırlar ve performansı düşürür. Sorun, açık ofis ortamlarında (gerçekten kelimenin tam anlamıyla) yüksek gürültü seviyelerinin doğrudan bir sonucu olarak strese bağlı hormon düzeylerinde artış olduğunu gösteren işçilerle birlikte ortaya çıkmaktadır.

Gürültü, sağlık ve sıhhati etkiler, çalışanların gürültülü ortamlarda daha az ergonomik ayar yaptığı, süreçte fiziksel zorlanma ve rahatsızlığı arttırdığı gözlenmiştir. Açık ofis ve paylaşılan ofis ortamları arasındaki personel eksikliklerini karşılaştırırken, gürültülü açık ofis ortamları, devamsızlık ve hastalık izninde sıklıkla önemli artışlar görecektir.

Neyse ki, seçtiğiniz zemin seçimi gürültü seviyesini azaltmanıza yardımcı olabilir.

2) TASARIM VE RENK

Tasarım ve renk, çalışanlarınızın ruh halini ve verimliliğini önemli ölçüde etkiler. Karanlık alanlar, sıkışık alanlar moral bozucu bir ortam yaratabilir. Aydınlık ve sıcak alanlar motive olmanın, yaratıcılığın ve verimliliğin artırılmasına yardımcı olabilir. Tasarım estetiği aynı zamanda çalışanların ilgisini çekmede ve elde tutmada önemli bir rol oynar ve renkli, yeni dekore edilmiş bir iş yeri, çalışanlar için onlarca yıllık parke ile ihmal edilen bir alandan çok daha çekici olacaktır.

3) SICAKLIK VE KONFOR

Donmuş bir ofiste veya donmuş bir konferans odasında odaklanmak zor olabilir. Sıcaklık, iş yerinde konfor ve üretkenliği etkileyen en önemli faktörlerden biri olarak sıklıkla belirtilir . Neyse ki, bazı döşeme türleri iş yerindeki sıcaklıkları düzenlemeye yardımcı olabilir.

Karo halı mükemmel bir yalıtkandır, bazı ürünler R-15 yalıtım derecesi bile kazanır, Bazı duvar yalıtımı tipleriyle aynı seviyededir. Soğuk mekanlarda sıcaklığın korunmasına yardımcı olmasının yanı sıra, bu halı özellikle sıcak alanlarda ısıyı uzak tutmak için çok değerli olabilir.

Comments are closed.