Banyolar için En İyi Döşeme Nedir?

BANYOLARIN SU GEÇİRMEZ ZEMİNE İHTİYACI VAR

Bu yazıda çoğunlukla su geçirmez döşeme seçeneklerini ele alacağız. Su geçirmez ve suya dayanıklı arasındaki farkın ne olduğundan emin değil misiniz? Suya dayanıklı döşeme, adından da anlaşılacağı gibi suya dayanabilir , ancak su döşemeye nüfuz edebilir ve sonunda nüfuz eder ve zarar verir.

Döşeme seçerken, suya dayanıklı döşeme, suyun dikkate alındığı evdeki birçok oda için mükemmel bir seçenektir. Örneğin, mutfaklar, bodrum katları veya çamaşırhane ve odaları. Suya dayanıklı döşeme, yapımında kullanılan kontrplak veya MDF çekirdek malzemelerinin daha ucuz olması nedeniyle, su geçirmez döşemeden genellikle daha ucuzdur. Ancak bu gözenekli iç malzemeler aynı zamanda neme maruz kaldığında şişmeye, bükülmeye ve soyulmaya da katkıda bulunur. Suyu emmesi için bırakılmış bir süngere yapıştırılmış bir ahşap kaplama üstünü hayal edin.

Su geçirmez döşeme tamamen su geçirmezdir. Su, malzemeye veya altındaki alt döşemeye zarar vermeden üzerine oturabilir veya döşemenin yüzeyine nüfuz edebilir. Su geçirmez döşeme, su veya neme karşı geçirimsiz olarak kabul edilir. Zemini su geçirmez hale getirmek için kullanılan malzemeler de nem geçirgenliği olmadığı için küf ve küf oluşumunu engeller.

Bunu akılda tutarak, banyo döşeme malzemelerinizi seçerken en iyi seçenekler gerçekten su geçirmez seçeneklerdir.  Ve birçoğu için, bir kez hasar gördüklerinde, bu suya dayanıklı levhalar tamir edilemez ve tek geçerli seçenek olarak tam bir değiştirmeyi bırakır.

BUNU BANYONUZDA YAPMAYIN

İşte banyo döşemenizde asla kullanmanız gereken döşeme çeşitleri ;

Halı

Halı, ayak altındaki yumuşaklık için mükemmeldir . Çeşitli ilmekler, örgüler, desenler ve renklerde gelir. Birçok odaya stil ve güzellik katar. Ama banyolar için kesinlikle uygun değildir

1970’lerde veya 1980’lerde büyüdüyseniz, halı kaplı banyoları hatırlayabilirsiniz. Halı, havadaki nemi veya damlayan ve fazla püsküren suyu emer, tutar ve onu küfe dönüştürür. Küf solunum sorunlarına ve alt zemininize zarar verebilir. Mikrop faktörüne girmeyeceğiz bile ama çoğumuzun bildiği gibi banyolar berbat bir yer. Gerçekten iyice yıkayamayacağınız bir banyo zemini mi istiyorsunuz?

Sertağaç ve Laminatlar

Parke zeminler , evdeki birçok noktada mükemmel bir seçimdir. Zamansız bakışlar. dayanıklılık Yenilenebilir ve evin neredeyse her odasında onlarca yıllık harika zemin kaplaması sunar. Neredeyse – hepsi değil. Onları banyoya koymayın. Sert ağaçların banyoda çalışabilmesi için mükemmel bir şekilde monte edilmeleri ve nemden mükemmel şekilde yalıtılmaları gerekir. Aksi takdirde, su içeri girecek ve sonunda çürüyecektir. Ayrıca, bir banyonun sunduğu nem zorluklarının olmadığı başka bir odada bulunmalarına kıyasla poliüretan tipi bir kaplama ile daha sık yeniden mühürlenmeleri gerekecektir. 

Laminat parke ve mühendislik ahşapları da banyolar için en iyi seçenekler değildir. İşlenmiş ahşabın üst kısmında gerçek ahşap katmanları olsa da, bunun da tamamen sızdırmaz olduğundan emin olmalısınız. Genellikle ahşap katmanların altındaki malzeme su geçirmez ve hatta suya dayanıklı değildir. Tipik olarak suyla pek iyi olmayan, dökülenlerin hemen temizlenmesini veya şişme ve eğilme riskini gerektiren laminat zeminlerde durum böyledir. 

 

Comments are closed.