Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

İlk Ne Zaman Ortaya Çıktı ?

İnşaat sektöründe yeni bir ürün olan yükseltilmiş döşeme, ilk olarak 1950’li yıllarda İtalya tarafından geliştirilmiştir. Takip eden yıllarda, Almanya, İngiltere ve İspanya’da üretim tesisleri kurulmuş ve ürün geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Türkiye bu ürünle ilk olarak 1980’lerin başında Nato projeleri aracılığıyla tanışmış ve kıtlık nedeniyle ithal edilmiştir. İlk yıllarda talebin artmasıyla birlikte, daha sonra 1990’larda ürün bir üretici tarafından üretilmeye başlandı.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Erişim zeminleri olarak da bilinen yükseltilmiş döşeme sistemleri, tipik olarak beton bir levha olan katı bir alt tabaka üzerinde stabilize edilen yükseltilmiş bir yapısal zemindir. Yükseltilmiş döşeme sistemi, elektrik kablolarını ve HVAC kanallarını çalıştırmak için ideal bir boşluk oluşturur. Yapısal zemin, ayarlanabilir dikey kaidelerle desteklenen bir ızgara üzerindeki panellerden oluşur. Kaideler, mekanik sabitlemeler veya yapıştırıcılar yoluyla alt zemine yapıştırılır. Kaideler ayarlanabilir olduğundan, yükseltilmiş döşeme ile alt döşeme arasındaki boşluk 3 ila 48 inç arasında olabilir. Paneller tipik olarak 2 fit x 2 fit boyutundadır ve normal olarak çelik veya alüminyum kaplı bir çimento veya ahşap çekirdekten oluşur. Paneller, vinil, linolyum, laminat, kauçuk, halı ve taş veya seramik karolar gibi birçok zemin kaplaması ile uyumludur.

Avantajları Nelerdir ?

Yükseltilmiş döşeme sistemine sahip bir binanın ısıtılması ve soğutulması da daha verimlidir. Paneller ve alt zemin arasındaki boş alan, şartlandırılmış havayı bina boyunca eşit olarak dağıtmak için bir plenum odası görevi görür. Ek olarak, ılık hava yükseldiği için, kışın binayı erişim katı boşluğundan ısıtmak daha etkili ve verimlidir. Yükseltilmiş zeminler özellikle veri merkezleri ve telekomünikasyon tesisleri için kullanışlıdır. Bilgisayar sistemleri delikli karolar üzerine oturabilir, böylece her ünite için şartlandırılmış havaya erişilebilir. Ekipman daha sonra soğuk havayı aşağıdan çekecek şekilde tasarlanabilir. Yükseltilmiş döşeme sistemi su geçirmezdir. Yüksek sismik bölgelerde inşaat maliyetinde azalmaya yol açar.

Genellikle Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri İçin En Uygun Alanlar

  • Bilgisayar odaları ve diğer bilgi teknolojisi alanları
  • Genel açık ofis alanları
  • Eğitim ve konferans alanları
  • Sergi alanları
  • Elektrikli dolaplar, fan odaları vb. dahil olmak üzere ofisler için destek alanları

Comments are closed.